Uçaklı Van-Hakkari-Şırnak-Siirt-Bitlis-Bingöl-Elazığ


Fiyat Hesaplayın

UÇAKLI

VAN – HAKKARİ – ŞIRNAK – SİİRT                    BİTLİS – BİNGÖL - ELAZIĞ

 

Hoşap - Çavuştepe - Vanodokya - Yüksekova - Şemdinli - Çukurca Cizre - Yezidi Köyleri - Tatvan - Nemrut Kreteri - Ahlat - Muş

 

04 – 09 HAZİRAN

6 Gün – 5 Gece

Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Çocuk Tek Kişi Ek Yatak Taksitler
04.06.2024 16,499 ₺ 0 ₺ 0 ₺ 0 ₺

Tur Programı

1. gün VAN , HOŞAP KALESİ , ÇAVUŞTEPE , YÜKSEKOVA

Sabah saat 09:10 de İZMİR HAVALİMAN’ nında siz değerli misafirlerimiz ile buluşuyoruz. Saat 10:50 SUNEXPRES uçağı ile VAN ‘a uçuyoruz. Saat 12:55 de VAN HAVA LİMANIN ‘ dayız bagajlarımızı alarak burada bizi bekleyen aracımıza binerek M.Ö. 8/7 yy’larda Urartular döneminde yapılan, Pers, Roma, Selçuklu, Osmanlı’dan günümüze kadar TÜRKİYE-İRAN arasında önemli stratejik noktaları, bölgenin tarih boyunca güçlü ortaçağ yapıları olan ÇAVUŞTEPE ve HOŞAP KALELERİ’ ne geliyoruz. Çavuştepe ovasına bakan ÇAVUŞTEPE KALESİ’ nde depo, işlik, tapınak, saray kalıntıları vardır. Şansımız varsa, dünyada Urartucayı bilen sayılı insanlardan olan ören yeri bekçisi Mehmet Amca ile tanışıp, Urartu yazılarını dinleyebiliriz. Sonrasında HOŞAP KALESİ’ ndeyiz. HOŞAP SUYU kenarında sarp ve dik bir kaya kütlesi üzerine oturtulmuş adeta kartal yuvası gibi ihtişamlı bir kaledir.. Sonrasında ülkemizde kışların en sert geçtiği en soğuk ilçemiz BAŞKALE ve yakınlarındaki Kapadokya benzeri volkanik oluşumların bulunduğu VANODOKYA PERİBACALARI’ nı göreceğiz. Ardından yolcuğumuzu sürdürerek , geçim kaynağı yayla, hayvancılık ve tarım olan, en uç sınır beldemiz olan YÜKSEKOVA ‘ya geliyoruz. Akşam yemeğimizi yöreye özgü yemeklerden oluşan menü ile acentamızın ikramı olarak alıyoruz. Konaklama 3* ELİTE MY GARDEN Otelimizde.

2. gün YÜKSEKOVA , BERÇELAN YAYLASI , ŞEMDİNLİ , HAKKARİ

Sabah otelde alacağımız yöreye özgü lezzetlerden oluşan kahvaltı sonrasında Doğası, florası, spor aktiviteleri ile öne çıkan,,, göçerlerin kara çadırları ile yayla yaşamını görebileceğimiz, BERÇALAN YAYLASI, tüm güzellileri ile bizleri bekliyor. Doğası ve endemik bitkileri, çiçek zenginliği, yalçın dağların oluşturduğu sert coğrafya bizleri çok etkileyecektir. Özellikle bu mevsim, yöreye özgü çok özel, endemik bir lale türü olan halk arasında’’ AĞLAYAN GELİN’’ olarak bilinen ters lalelerin açtığı zamandır. Hakkari ve Yüksekova yaylaları kıpkırmızı ağlayan gelinlerle doludur , doyasıya seyredip , bolca fotoğraflıyoruz. …Sonrasında Hakkari’ye doğru yöneliyoruz. Zap Suyu üzerinde GENÇLİK KÖPRÜSÜ’ ne geliyoruz. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını saygı ile anarak HAKKARİ ‘ye geliyoruz. ‘’Ülkemizin en doğusunda çok sert bir coğrafyada kurulmuş olan bu kadim şehrimiz, tarih boyunca Anadolu’da çeşitli kavimlerin geçiş kapısı olmuştur. Asur, İskit, Med, Pers, Hazar, Arap, İran, Selçuklu, pek çok kavim bölgeye egemen olmuştur. Arap, Nasturi, Ezidi, Süryani, Keldani, Kürt pek çok etnik ve dini topluluklar tarih boyunca bir arada yaşamışlardır. Bu köklü geçmiş bugün bizlere kültürel bir zenginlik bırakmıştır. Camiler, saraylar, köprüler, medreseler kalmıştır. Hakkari’de 18.yy.yapılan.mimari olarak farklı özellikler taşıyan, düz damlı, açık avlulu, iki katlı, kanatlı MEYDAN MEDRESESİ, taş işçiliği, planı ve süslemeleri ile en önemli anıtsal yapıdır .Bu tarihi mekanı gezdikten sonra otelimizdeyiz. Akşam yemeği HAKKARİ evinde yöresel müzik (Dengbej) eşliğinde acentamızın ikramıdır. Konaklama 3* ŞENLER otelimizde. Şansımız olursa Hakkari’de yöresel bir düğüne katılabiliriz….

3. gün ÇUKURCA , BEYTÜŞŞEBAP , YEZİDİ , KELDANİ KÖYLERİ , ŞIRNAK , CİZRE

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz. Bu çılgın coğrafyayı keşfetmeye devam ediyoruz. Bölgedeki, derin vadilerin, kanyonların oluşumunda, kolları ile birlikte, etkili olan ZAP SUYU VADİSİ boyunca sonraki durağımız ÇUKURCA ’ya doğru yolculuk yapıyoruz.Seyir terasında mola vererek enfes manzaraları seyrediyoruz. Yurdumuzun AĞRI’ dan sonra ikinci yüksek dağı olan CİLO DAĞLARI’ nın heybetli manzaraları, dik ve derin vadiler, akarsular, şelaleler, endemik bitkiler, adeta görsel bir şölen sunacaklar. Göçerlerin Bingöl Dağlarına doğru göç yollarına tanık olacağız , bol fotoğraflar çekeceğiz. Ardından ÇUKURCA ‘ya geliyoruz. Çukurca’ da yöresel menü olarak öğle yemeğimizi alıyoruz.TARİHİ TAHİN DEĞİRMENİ,ÇUKURCA KALESİ ve TAŞ EVLERİ’ ni gördükten sonra buradan ayrılıyoruz. ULUDERE yolu ile ŞIRNAK’ a hareket ediyoruz. Çukurca - Uludere arsında nefes kesen manzaralar ,her dakika inip fotoğraflamak isteyeceksiniz. Keldani, Ezidi, Kürt, Süryani, köylerini görüyor, rehberimizden bölge ile ilgili bilgiler alarak yolculuğumuzu sürdürüyoruz. Şırnak panoramik şehir turu sonrası CİZRE’ ye hareket ediyoruz. ULU CAMİİ,CİZRE KALESİ,ŞEHİR SURLARI, MEM-U ZİN TÜRBESİ,HAMİDİYE KIŞLASI,CİZRE MÜZESİ(Asur, Urartu, Hitit, Pers, Roma, Selçuklu , Osmanlı eserleri)gezildikten sonra günün sonunda Cizre’ de otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi yöreye özgü yemeklerden oluşan menü ile acentamızın ikramı olarak alıyoruz. Konaklama 3* DİCLE Otelimizde.

4. gün SİİRT , BİTLİS , TATVAN

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Cizre ‘de Kırmızı medrese ,Hz. Nuh türbesi ziyareti sonrası yöreye özgü ağıtların yakıldığı,rehberimizin bizim için organize edeceği DENGBEJ programına katılıyoruz.sonrasında buradan ayrılıyoruz. Ülkemizin buram buram Anadolu kokan coğrafyasında,köylerimizi,yalçın dağlarımızı görerek yolculuğumuzu sürdürüyoruz.Yolumuz üzerinde yaylalara çıkan Koçerleri de görebiliriz. Sonrasında SİİRT ’e geliyoruz. Burada ULU CAMİİ , DELİKLİ TAŞ ve panoramik şehir turu sonrası öğle yemeğimizi ünlü BÜRYAN KEBAP olarak alıyoruz.Yöresel ürünler ve Siirt fıstığı alışverişi sonrası buradan ayrılarak BİTLİS ‘e doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde manevi bir mekan olan VEYSEL KARANİ Hz. Ziyaret ediyoruz. Sonrasında BİTLİS ‘ teyiz. BEŞ MİNARESİ, ULU MEYDAN, GÖK MEYDAN, ŞEREFİYE CAMİİLERİ, KALESİ, ÇARŞI’ sını gördükten sonra TATVAN’ a geliyoruz. Akşam yemeğimizi yöreye özgü yemeklerden oluşan menü ile acentamızın ikramı olarak alıyoruz. Konaklama 3* KARAMAN otelimizde.

5. gün AHLAT , MUŞ , BİNGÖL

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz. Bizi bekleyen dolmuşlarımızla (ekstra) NEMRUT KRATER GÖLÜ ’ne çıkıyoruz.2250 m. yükseklikte, dünyanın ikinci, Türkiye’nin birinci büyük krater gölüdür. Kaldera içinde çok sayıda lav konisi , sıcak su kaynakları ve mağaralar bulunmaktadır. Farklı boyutlardaymışız duygularını veren krater gölü gezisi sonrası buradan ayrılarak AHLAT’ a geliyoruz. Van Gölü kıyısında, Türklerin Anadolu’ya giriş kapısı olan bu kadim beldemizde gördüklerimiz bizleri çok duygulandıracaktır.Geçmişten günümüze kalmış, TARİHİ KÖPRÜLERİ,HAMAMLARI,CAMİLLERİ,ZAVİYELERİ yanında, Türk Tarihi açısından da çok önem taşıyan SELÇUKLU MEZAR TAŞLARI VE KÜMBETLERİ ile adeta bir Açıkhava müzesidir. Tüm bu zenginlikleri geziyoruz. Usta ellerde adeta oya gibi işlenen taşın nasıl sanata dönüştüğünü görüp, hayran kalıyoruz. Daha sonra şehir merkezinde serbest zamanda baston ustaları ile tanışıp, ünlü AHLAT BASTONU alıyoruz. Ahlat sonrası yolumuza devam ederek,Budaklı Kaplıcaları ile ünlü GÜROYMAK ‘tayız. Kış aylarında Ülkemizde ve dünyadan birçok fotoğraf meraklısı buraya gelir.Yolumuz üzerinde EL AMAN HANI nı görüyoruz. Sonrasında MUŞ ‘ tayız. Öğle yemeği ve panoramik şehir turu sonrası buradan da ayrılıyoruz.Murat Çayı Köprüsü üzerinde bir çay molası verdikten sonra BİNGÖL ‘e geliyoruz. Yüzen Adalar gezimiz ve 33 şehit anıtı ziyaretimiz ardından Akşam yemeğimizi yöreye özgü lezzetler ile aldıktan sonra otelimize yerleşiyoruz. Konaklama 3* BÜYÜK BİNGÖL otelimizde.

6. gün ELAZIĞ , İZMİR

Sabah kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz.Palu yolu ile Keban barajını görerek ELAZIĞ ‘a geliyoruz. Burada HARPUT KALESİ,HARPUT TARİHİ EVLERİ,MERYEMANA KİLİSESİ, Anadolu Alperenlerinden BARAK GAZİ HEYKELİ ni görüyor ve cam terastan Elazığ manzarasını seyrediyoruz. Öğle yemeğimizi (ekstra) Harput Kalesinde alıyoruz. Anadolu erenlerinden ARAP BABA türbesini, ziyaret ettikten sonra , çarşıda serbest zaman veriyoruz. Saat 17:00 da ELAZIĞ HAVA LİMANI ‘na gelerek saat 18:15 ANADOLU JET Uçağı ile saat 01:15 da İZMİR HAVA LİMANI ‘nda oluyoruz. Başka bir YENİDENTUR organizasyonunda buluşmak üzere siz değerli misafirlerimiz ile vedalaşıyoruz.

Hizmetler

TURA DAHİL OLAN HİZMETLER

TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

- İZMİR - VAN ve ELAZIĞ - İZMİR  UÇAK BİLETLERİ

- ALAN - OTEL TRANSFERLERİ

- 1 GECE YÜKSEKOVA OTEL , 1 GECE HAKKARİ OTEL , 1  GECE CİZRE OTEL , 1 GECE TATVAN OTEL , 1 GECE BİNGÖL OTEL  KONAKLAMASI

- OTELLERDEKİ SABAH KAHVALTISI VE AKŞAM YEMEKLERİ

- ROFESYONEL REHBERLİK VE ÇEVRE GEZİLERİ

- PROĞRAMDA YER ALAN GÜNLÜK TURLAR

- SİGORTA

- MÜZE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ

- TÜM ÖĞLE YEMEKLERİ

- OTELLERDEKİ EXTRA HARCAMALAR

- NEMRUT KRATER GÖLÜ DOLMUŞ ÜCRET