Uçaklı - İran Turu


Fiyat Hesaplayın

ATALARIMIZIN İZİNDE

UÇAKLI İRAN TURU

 

VAN - TEBRİZ - TAHRAN - ŞİRAZ - İSFAHAN - YEZD - HOY

12 – 20 NİSAN / 9 GÜN – 8 GECE

Vizesiz...

Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Çocuk Tek Kişi Ek Yatak Taksitler
12.04.2020 999 € 0 € 0 € 0 €

Tur Programı

1. gün VAN – HOY – ŞEMSİ TEBRİZİ – TEBRİZ – ŞAH GÖLÜ

Sabah saat 04:45 de ADNAN MENDERES HAVALİMAN’ nında siz değerli misafirlerimiz ile buluşuyoruz. Saat 06:10 SUN EKSPRES uçağı ile VAN ‘a uçuyoruz. Saat 08:20 VAN ‘ dayız. Saat 08:30 da İran’a Hareket ediyoruz. Kapı koy Sınır Kapısında giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra. İran Razi Sinir Kapısında rehberimiz ve aracımızla buluşuyoruz. Öncelıkle İran’ın Hoy bölgesine geçiyoruz .Şems-i Tebrizi’nin doğduğu şehir olan Hoy’da ziyaretlerimizi ve gezimizi yapıyoruz.. Hoy turu bitiminde yerel restoranda öğle yemeğimizi aldıktan sonra Tebriz’e doğru hareket ediyoruz.. Sofiyan ’da vereceğimiz molada Yöresel İran Çay İkramız var. Tebriz, İran’da Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin yönetim merkezi ve en büyük şehridir. Nüfusunun tamamına yakını Azeri Türklerinden oluşur.2018 yılında İslam Kültür Başkenti seçilmiştir.olan İran’ın kuzey batısındaki en büyük şehridir. Rahatlıkla Türkçe konuşup anlaşabilirsiniz. Örf, adet ve el sanatlarıyla birçok ortak yanımızı keşif edeceksiniz. Tebriz’de El Gölü (Şah gölü)Gezisini Yaptıktan Sonra Serbest zaman .Akşam Yemeği ve Tebriz’de Konaklama Gostarash,İnternational veya Ahrab otelde.

2. gün TEBRİZ - KAPALI ÇARŞİ – TAHRAN - AZADİ MEYDANI

Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz.. Tebriz’i gezmeye başlıyoruz. Cuma Mescidi , Ark , Gök Mescidi Gezisi. Türk Edebiyatının Büyük Şairlerinden Şehriyarın Kabrinin Bulunduğu Makberetüş - Şuera ( Şairler Kabristanlığı ) Ziyareti.. Öğle yemeği. Tebriz Kapalı Çarşısı En Büyük Kapalı Alışveriş Merkezi Olarak Kabul Edilen ve bir Kilometrekare Büyüklüğünde İçinde Küçük Çarşıların ve 20 Kervansarayın Bulunduğu Tarihi Çarşı. Ortadoğu ve dünyanın en büyük kapalı çarşılarından birisi olan yapıdır. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır. Tebriz’in meşhur binlerce dükkandan oluşan Kapalı Çarşısında antikacılardan, yöresel bitkilere, nadide el işlerinden ve Tebriz’in ipek halılarına uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Serbest Zaman . Aliş veriş . Akşam İran Air Tur Saat : 19.00 Uçağı İle Tahran’a Hareket. Tahran’a varış. Tahranda .Azadi Meydanı Gezisi sonrasındaSelçuklu Türklerinin atası TUĞRUL BEY’in kabrini ziyaret ediyoruz. Serbest zaman sonrası otelimize geliyoruz .Tahran’da Konaklama Assareh Otel.

3. gün TAHRAN – MÜCEVHER MUZESİ – ŞAH SAADABADN SARAYI - GÜLİSTAN SARAYI – ŞİRAZ

Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz. Tahran Turumuza devam ediyoruz. Unesco’nun da koruma altına almış olduğu Gülistan Sarayı gezisi. Günümüzde müze olarak kullanılan bu sarayın inşasına Türk Safevi hanedanından olan I.Tahmasp zamanında başlanmış ve zamanında İran Türk hanedanı Kaçar Hanedanı’nın şahlarının ikametgâhı olarak kullanılmıştır. Pehlevi Hanedanı döneminde resmi törenler ve yabancı heyetlerin üyelerinin ikameti içinde kullanılmıştır. Saadabad Sarayı turumuz için hareket ediyoruz. Şah Saadabad Sarayı Kaçarlar ve Pehlevi Hanedanı tarafından 3000 dönümlük arazide yapılan bu kompleksin 1800 dönümünü doğal orman, pınarlar, yer altı su şebekeleri ve bahçeler oluşturmaktadır. İran Ulusal Mücevher Müzesi Gezisinden sonra .İran'ın başkenti Tahran'da yapacağımız panoramik şehir turunda sonra. Şiraz’a Uçakla Hareket. Caspian Air Saat : 19.35 da Otelimize Transfer, Akşam yemeği .Serbest zaman. Şiraz’da Konaklama.

4. gün ŞİRAZ – EREM BAHÇESİ – HAFİZ ŞİRAZİ & SADİ TÜRBELERİ KERİM HAN KALESİ

Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Tam gün. Güllerin, şairlerin ve aşkın şehri Şiraz’ı dolaşacağız. Unesco ‘nün Dünya miraslar listesinde Erem Bahçesi Gezisi. Bir zamanların saltanat kenti Şiraz Hafız’ın, Sadi’nin, Hacı Kirman’ının şehridir. Öğle yemeği. Kerim Han Keles’iyle birlikte, zengin çarşısı, Saray’ı Müşir bedesteni,Vekil Sarayı(dışarıdan), renkli cam bezemeleriyle Naser al Molk Camii, Şii geleneğinde büyük bir yeri olan Ali – IbnTürbesi, Kuran Kapısı , Sivil mimari örneği olan Narencistan’ı ve Gavam Evi vakit yettiğince görülecek yerler arasındadır . Serbest zaman . Akşam yemeği . Şiraz da konaklama Setaregan veya Park sadi otelde.

5. gün PERSE POLİSE - NAKS - I RÜSTEM – PASARGARD – KUROŞ’UN MEZARI – YEZD - ATEŞ TAPINAĞI

Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizi tamamlıyoruz. Sabah erken saatte Kahvaltı sonrası Şiraz’dan ayrılarak Yezd’e doğru yola çıkıyoruz.( 440 Km ) 5 saat. Şiraz’ın 50 Km Uzaklığında İran’ın En Önemli Tarihi Yer Olan Perse polise hareket. UNESCO Dünya Mirası Listesi’n deki Perse polis ( That I Cemşid ) antik kenti uygarlığının başlıca eserlerinden biri. Nakş-ı Rüstem gezisi. İran’da bir arkeolojik yer Nakş-ı Rüstem, İran'ın Fars eyaletin de bulunan Persepolis'ten 12 km kuzeybatıda bulunan bir arkeolojik sitedir. Fars mitolojisi kahramanı Rüstem'i tasvir ettiği düşünülen, anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebebiyle Nakş-ı Rüstem 'Rüstem'in Resmi“denilmiştir. Çarpıcı kabartmalar ve mezar kalıntıları arasında gezinirken geçmiş yaşamların izlerine tanık olacağız. Yol üzerinde UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ'ndeki Pasargard Antik Kentine gidiyoruz. Pers İmparatorluğu’nun kurucusu Kuroş’un mezarının görülmesi. sonra yerel bir lokantada Öğle yemeği. Yezd’e hareket. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Yezd'in mahallelerinde yürüyüş. Dünyanın en büyük kerpiç kentlerinden olan Yezd’de yapacağımız şehir turunda; halen faal olarak ibadet edilen Ataş Behram Zerdüşt Tapınağını olacaktır. Zerdüşt dininin en önemli ibadet yerlerinden biri olan Ateş Tapınağı’nda 1500 yılı aşkın süredir yanan bir ateş bulunmaktadır. Serbest zaman. Akşam yemeği . Yezd de konaklama.Zanbagh Hotel.

6. gün YEZD – RUZGAR KULELERİ – ESKİ ŞEHİR – MEYBOD KENTİ İSFAHAN - NAKŞ- I CİHAN MEYDANI - 33 GÖZLÜ KOPRU ( KEMERLİ )

Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizi tamamlıyoruz. Kahvaltı sonrası .Sabah erken saatte. Yezd’ de eski çağlarda buzdolabı olarak kullanılan Kerpiç Evleri ziyaret ediyoruz. Dar sokakları, binaları ve türbeleri ile sizlere İran kültürünü en güzel şekli ile yansıtacak olan bu şehri ziyaretimiz sonrasında yolculuğumuza devam ediyoruz. Yezd’de yapacağımız panoramik şehir turunda ise Emir Çakmak Meydanı, Mescid-i Cuma Camisi, eski mahalleleri, rüzgar kulelerini, Değme Mezarı ( Sessizlik Kuleleri ), Saat Vakit Mahlesi Meydani ve Fehadan Mahallesi vakit yettiğince görülecek yerler arasındadır. Yezd’den ayrılarak İsfahan’a doğru yola çıkıyoruz. Yezd İsfahan 310 km. 4 saat. Isfahan’a doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yolculuğumuz sırasında İslam öncesi döneme ait önemli eserlerin bulunduğu Meybod Kenti’ni ziyaret ediyoruz dünyanın en eski şehirlerinden kabul ediliyor. Meybud panoramik gezide; Narin Kalesi, Güvercin Kulesi , Su sarnıcı ve tarihi Meydud Kervansarayı’nda ise öğlen yemeği molasi veriyoruz. İsfahan’da Unesco'nun da dünya miraslar listesine aldığı Nakş-ı Cihan Meydanı'na geçiyoruz. Nakş-ı Cihan ''Dünya'nın Resminin Meydanı'' ya da ''Şah'ın Meydanı'' olarak anılırken İran'da çoğunlukla İmam Meydanı olarak bilinir. Meydanda Safavilerden kalma Ali Kapı Sarayı ve Şeyh Lütfullah Camilerini panoramik olarak görüyor ve fotoğraflamak için mola veriyoruz. Fotoğraf molamızın ardından yine Unesco'nun dünya miraslar listesinde bulunan Mescid-i Cuma'yı ziyaret ediyoruz. Mescid-i Cuma Pers mimarisinde en uzun minareli olarak inşa edilen yapılardan biridir. Dünyanın en büyük avlusu Nagş-e Cehan Meydanı’nda, Kapalıçarşı’da ve Zayende Nehri boyunca yürüyüşler yapacağız. Şehrin gecesini Zayende Nehri kıyısında yaşayacağız. 33 Gözlü Köprü ( kemerli ) , Hacı Köprüsü , Allahverdi Han Köprüsü veya yaygın adıyla Si-o-se Pol, İran'ın İsfahan kentinde bulunan bir kemer köprüdür. Köprü, İsfahan'daki 11 köprüden biri olup. 297.76 metre uzunluğu ile Zayenderud'un en uzun köprüsüdür. Yerel bir lokantada akşam yemeği. Serbest zaman. İsfahan da konaklama.Avin,şeyh Bahayi veya Pirouzi otel

7. gün İSFAHAN – ÇEHEL ( 40 ) SÜTUN SARAYI – NAKŞ-I CİHAN MEYDANI - MESCİD-İ CUMA – CULFA

Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası tam gün Sabah saatlerinden başlayarak İsfahan’ı gezmeye devam edeceğiz. ilk durağımız İsfahan'ın kalbi olarak anılan Çehel Sütun Sarayı. Safevi şahı I. Abbas tarafından içine Çehel Sütün'u da ( 40 ayaklı ) alan geniş bir saray ve botanik bahçeler kompleksinin bir parçası olarak inşa ettirilmiştir. Aynı zamanda şahın eğlencesi ve kabul törenlerinde kullanılmak amacıyla yaptırılmıştır..Çehel Sarayı gezimizin ardından Yerel bir lokantada öğle yemeği. Öğleden sonra İsfahan’da göreceğimiz yerler arasında Şeyh Lütfullah Camii ve Şah Camiyi ziyaret ettikten sonra Kapalı Çarşıyı, Selçuklu dönemi şaheseri İsfahan Cuma Camisi, Abbasi Kervansarayı ,Azadi Çayhanesi,4 Bahçeli Cad,Salanan Minareler, 8 cennet sarayı, ve Charbagh Caddesi vakit yettiğince görülecek yerler arasındadır. Nakş-ı Cihan Meydanı' tekrar geziyoruz. Tarihi Kapalı Çarşı’da verilecek serbest zamanda. İran halıları hakkında bilgi alabileceğiniz halı mağazasına gidiyoruz Acem halısı olarak da bilinen İran halıları, dünyada kabul gören en kıymetli halılardandır. Birçok farklı yöre ve dönemlerde dokunmuş İran halıları mevcuttur. ( Kashan, Tebriz, Isfahan ve Heriz ).Alış veriş serbest zaman sonrası İsfahan’dan ayrılıyoruz.KASHAN’a hareket ediyoruzKashan’da öncelikle 3000yıllık yasam alanlarının ve mezarlıkların bulunduğu SİALK TEPELERİ’ni panoramik olarak görüyoruz.. Akşam yemeğimizi tarihi bir mekan olan AMEVİ EVİ’nde Silk Road restorantta alıyoruz..Günümüzde restoran olarak kullanılan, bir Selçuklu mühendislik harikası olan bu yapıları,Selcuklu kalem,çini ve alçı işçiliğinin en güzel örnekleri ile süslenmiş evleri göreceğiz.Konaklama KASHAN’da Negarestan otel

8. gün TEBRİZ – HOY – RAZİ ( KAPI KOY ) SINIR KAPISI – VAN

Sabah otelimizde alacağımız erken kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz.Bahçeleri ve köşkleri ile meşhur FİN BAĞLARI’nı geziyoruz.Nizami karakol olarak kullanılan TABATABAYİ EVİ’ni gördükten sonra Türk tarihinde önemli bir yeri olan KUM şehrine geliyoruz.Hz. Masume( peygamberimiz HZ. Muhammed ‘in torunu)türbesi ziyaretinden sonra da tahran’a ulaşıyoruz.Tahran’dan bir saatlik uçuş sonrası Tebriz’deyiz.akşam saatlerinde Razi(Kapıköy) sınır kapısından giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra cennet vatanımız TÜRKİYE’ye giriş yapıyoruz. Van’a geliyoruz.Akşam yemeği ve konaklama VAN 4* RÖNESANS LIFE Otelimizde.

9. gün VAN-İZMİR

Sabah otelimizde ÜNLÜ VAN KAHVALTIMIZI alıyoruz , sonrası Van Gölü sahilleri boyunca yolculuğumuzu sürdürüyoruz GEVAŞ’ta AKDAMAR ADASI’na geçmek üzere bizi bekleyen teknemize biniyoruz ada gezimiz sonrası şehir merkezindeyiz VAN KALESİ ve Şehir Merkezi gezimiz sonrası Urartulardan günümüze gelen Savatlı Gümüş işçiliğinin son ustalarının bulunduğu ARUBANİ GÜMÜŞ ATÖLYESİ ne geliyoruz. Burada Savatlı Gümüş işçiliği ile ilgili bilgiler aldıktan sonra alışveriş yapabilir ve Van Kedilerini görebiliriz. Ardından öğle yemeği sonrası Hava Alanına gidiyoruz.Saat 14:30 SUN EKSPRES uçağına binerek İZMİR ‘e dönüyoruz. Bir başka YENİDENTUR organizasyonunda buluşmak üzere siz değerli misafirlerimizle vedalaşıyoruz.

Hizmetler

TUR ÜCRETİNE DÂHİL OLANLAR
 

 • 7 gece İran 4* 5* Yıldızlı Otellerde Konaklama ( Oda Kahvaltı )
 • 1 gece Van 4* Otelde Yarım Pansiyon Konaklama
 • 7 gece İran Restoranlarda Akşam Yemekleri
 • İzmir – Van – İzmir Uçak Biletleri
 • İç hat uçuş bedeli 3 Tane ( Tebriz – Tahran – Tahran – Şiraz – İsfahan - Tebriz )
 • Kişi sayısına bağlı olarak Araçla Tüm Transferler ve Ulaşım Hizmetleri ( Acente İkramları )
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti ( Türkçe )
 • Türkiye Zorunlu Seyahat sigortası

TUR ÜCRETİNE DÂHİL OLMAYANLAR

 

 • Yurt Dışı Çıkış harç pulu
 • Öğle Yemekleri
 • Müzeler , Ören yerleri giriş Ücretleri