Toros Yaylaları Turu / Düğmeli Evler


Fiyat Hesaplayın

YAZ SICAĞINDA TOROSLARDA SERİNLEMEK

 

TOROS YAYLALARINDA DÜĞMELİ EVLER - ALTINBEŞİK MAĞARASI KÖPRÜLÜ KANYON - BEYŞEHİR GEZİSİ

 

ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA…..

TOROSLARIN ZİRVELERİNDE…..

TARİHİ KERVAN GÖÇ YOLLARI ÜZERİNDE….

TARİHİ DÜĞMELİ EVLERİ İLE,,,,,,,

GEYRAN, GÖKTEPE,ÇİMİ,ÇATALOLUK  YAYLALARI İLE……

ANTİK KENTLERİ VE YÖRÜK YAŞAMI İLE,,,,,,

İBRADİ,ORMANA,SARIHACILAR KÖYLERİ,,,,,,

İŞTE O KÖYLER, BİZİM KÖYLERİMİZ…..

HAYDİN GEZİ DOSTLARI,,,,

KÖYLERİMİZE GİDİYORUZ……

 

07 – 09 HAZİRAN

                                              3 GÜN – 2 GECE

                                         TOROS YAYLARINDA DÜĞMELİ EVLERDE  KONAKLAMALI

Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Çocuk Tek Kişi Ek Yatak Taksitler
07.06.2023 3,799 ₺ 0 ₺ 0 ₺ 0 ₺

Tur Programı

1. gün

Sabah saat,06.00 Üçkuyular,06,15 Üçyol,06,30 Karşıyaka Anıt.06,45 Bornova E.Ü.H.Önünden siz değerli konuklarımızı alarak yola çıkıyoruz. Yolda alacağımız kahvaltı sonrası, UŞAK, AFYONKARAHİSAR, AKŞEHİR yolu ile BEYŞEHİR’ e geliyoruz. Beyşehir, Anadolu Selçuklularının önemli yerleşim yeriydi,Sultan Alaaddin Keykubat’ın yazlık sarayı buradaydı.Beylikler döneminde Emir Seyfettin Süleymanoğlu tarafından 1299da yaptırılan EŞREFOĞLU CAMİİ, Anadolu’daki ahşap direkli camilerin en orijinali ve en büyüğü ve eşsiz bir örneğidir.Çini mozaikli mihrabı,üstün bir işçilik eseri olan minberi,kalem işi nakışları,taş işçiliği ile benzersiz bir kültür mirasımızdır.UNESCO geçici miras listesindedir..Osmanlı Dönemi,15 gözlü TAŞKÖPRÜ anıtsal bir değer taşır.Bu kültür miraslarımızı güdükten sonra ayrılıyoruz.BEYŞEHİR GÖLÜ manzaralarını izleyerek yolumuza devam ediyoruz.Beyşehir Gölü,Türkiye’nin üçüncü büyük tatlı su gölüdür.Göl içinde ve çevresinde yaban hayatı, balıkçılık önemlidir. Akşam saatlerinde İBRADİ üzerinden ORMANA’ ya geliyoruz. Akşam yemeği ve konaklama, yöreye özgü DÜĞMELİ EVLER’ de DÜĞMELİ EVLER, Antalya İli'nin genellikle Akseki ve İbradı ilçeleri ve köylerinde uygulanmış yöreye özgün mimari yapılardır. Düğmeli evler tamamen yöredeki malzemeler kullanılarak (ağaç ve taş) yapılan yapılardır. Bu evlerin en büyük özelliği harç veya çimento gibi herhangi bir malzeme kullanmadan yapılmış olmalarıdır. Yapılarda yörede bulunan Toros Sediri (Katran Ağacı) ve yine yüksek yaylalarda yetişen Andız Ağacı kullanılmıştır. Yapının iskeleti ağaçtan oluşturulmuş ve içlerine taş yığılmıştır. Bu mimari tarza “hatıllı kuru duvar” denilmiştir. Bu yapılarda taş duvar asıl taşıyıcı gibi görünse de evi ahşap iskelet taşımaktadır. Duvardan taşan hatıl uçlarının düğme gibi gözükmesinden dolayı bu evlere "Düğmeli Ev" (Pişduvan) denmektedir En az 150 yıllık olan ve koruma altına alınan bu düğmeli evlerden birkaçı pansiyon olarak restore edilerek turizme kazandırıldı.Bizler de bu düğmeli konaklarda kalacağız. Akşam yemeğimizi lezzetli yayla ürünlerinden olan menülerle alacağız.Yaz sıcağında TOROS DAĞLARININ zirvelerinde nefis bir uyku uyuyacağız.sabah bu doğal köy ortamında uyanmak bize çok iyi gelecek.Kahvaltımızı söylemeye gerek yok,tabii ki yayla balı ,yayla tereyağı başta olmak üzere organik köy kahvaltısı alacağız.Güne enerjik başlamalıyız. ..

2. gün

Roma döneminde adı ERYMNA olan ORMANA KÖYÜ’ nün düğmeli evlerini rehberimiz eşliğinde geziyoruz.Her evin her sokağın ayrı ayrı yaşanmışlıklarını dinliyoruz.Bu farklı dünyayı resimliyoruz.Daha sonra Osmanlı zamanında kadılar diyarı olan İBRADİ’ ye geliyoruz. Buradaki kadı konaklarını geziyoruz. Burada göreceğimiz düğmeli evler yanında, 1100 yıllık ARAP ASILDI KESTANE AĞACI hikayesi ve heybeti ile çok ilgimizi çekecektir. Sonrasında İpek Yolunun bir uzantısı olan TARİHİ KERVAN YOLU, 800 yıllık AHŞAP CAMİİ ile, görülmeye değer bir Açıkhava müzesi konumunda olan SARIHACILAR KÖYÜ’ ne geliyoruz. Burada gezip göreceğimiz tarih ,kültür ve doğa zenginliği bizleri hayran bırakacak.Sonraki durağımız AKSEKİ olacak.Burada ETNOĞRAFYA MÜZESİ,ULU CAMİİ, AKSEKİ EVLERİ, görülecek mekanlar.Akseki’de,Tarihi ipek yolu üzerinde bulunması sebebi ile ticaret hep önemli olmuştur.Ticaretin verdiği zenginliği de şehirde hissetmek mümkündür. Öğle yemeği sonrası,dünyanın en sıra dışı göllerinden birisi,ülkemizin tek yeraltı göl mağarası olan ALTINBEŞİK MAĞARASI’ na gidiyoruz. Doğanın oluşturduğu güzellikler karşısında adeta büyüleneceğiz.Anlatmak mümkün değil yaşamak gerek. ALTINBEŞİK MİLLİ PARKI’ nın içinde yer alan mağara 1966 yılında keşfedilmiştir.Beyşehir gölü bağlantılıdır.Arzu eden misafirlerimiz şişme botlarla mağaranın derinliklerine gidebilir.Mağara içindeki sarkıtlar ,dikitler,travertenler ve göller gezenleri büyüleyecektir.Bu güzel gezimizin ardından ÜRÜNLÜ KÖYÜ’ ne geliyoruz ,çay kahve molamız burada. Daha sonra otelimize geliyoruz. Akşam menümüz tabii ki kekik kokulu yayla etlerinden oluşacak.Konaklama otelimizde.

3. gün

Torosları zirvesinde uyumanı n verdiği rahatlık ve dinçlikle sabah kahvaltımızı alıyoruz.Artık istemeyerek de olsa bu güzel coğrafyadan ayrılıyoruz.Ama üzülmeyelim Şimdi rotamız Torosların rüya gibi başka bir köşesi KÖPRÜLÜ KANYON… Torosların zirvelerine doğru yolumuza devam ediyoruz.Dünyanın sayılı kanyonlarından olan rafting yapılan KÖPRÜLÜ KANYON’ da doğanın güzelliği bizleri yine çok etkileyecektir.Bol oksijenli bu güzel ortamın keyfini çıkarıyoruz.Daha sonra verilen saatte toplanarak dönüş yoluna başlıyoruz.ANTALYA-KORKUTELİ-DENİZLİ yolu ile akşam geç saatlerde İZMİR’ de oluyoruz. Bir başka YENİDENTUR organizasyonunda buluşmak üzere siz değerli misafirlerimizle vedalaşıyoruz.

Hizmetler

TURA DAHİL OLAN HİZMETLER

TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

- YAYLADA DÜĞMELİ EVLERDE ( 2 GECE  Y.P. KONAKLAMA)

- LÜKS ARAÇLARLA ULAŞIM VE İKRAMLAR

- PROFESYONEL REHBERLİK VE ÇEVRE GEZİLERİ

- SİGORTA

- MÜZE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ

- TÜM ÖĞLE YEMEKLERİ

- YOLDA ALINACAK SABAH KAHVALTISI