Otobüslü - GAP TURU


Fiyat Hesaplayın

GAP TURU

 

MEDENİYETLERİN BEŞİĞİNE TARİH , DOĞA ve LEZZET TURU

 

ADANA – İSKENDERUN – ANTAKYA – G.ANTEP – Ş.URFA – MARDİN – MİDYAT – DİYARBAKIR – ADIYAMAN – K.MARAŞ

 

HALFETİ – GÖBEKLİ TEPE – HARRAN – HASANKEYF – NEMRUT

 

23 – 29 EYLÜL  /  7 GÜN – 6 GECE

Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Çocuk Tek Kişi Ek Yatak Taksitler
23.09.2022 4,199 ₺ 0 ₺ 0 ₺ 0 ₺

Tur Programı

1. gün

Saat 17:00 ÜÇKUYULAR, 17:15 HATAY, 17:30 ÜÇYOL, 17:55 KARŞIYAKA ANIT , 18:20 BORNOVA E.Ü. HASTANE önünden siz değerli misafirlerimizi aldıktan sonra UŞAK, AFYON, KONYA, EREĞLİ, yolunu izleyerek gerekli molaların ardından sabah saatlerinde POZANTI’ da kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltının ardından POZANTI üzerinden ADANA’ ya geliyoruz , panoramik bir şehir tur yaptıktan sonra 2000 yıllık ROMA KÖPRÜSÜ, SABANCI CAMİİ görüp ADANA’ dan ayrılıyoruz. ANTAKYA’ ya hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde YILANLI KALE,İSKENDERUN’ u panoramik olarak görüyoruz. BELEN GEÇİDİ’ ne geldiğimizde AMİK OVASI bereketi ile karşımıza çıkıyor. Kısa bir süre sonra adeta ,tarih ,doğa, din ve gastronomi merkezi olan ANTAKYA’ dayız. Öncelikle Antakya mutfağının damak çatlatan, muhteşem lezzetlerinden oluşan öğle yemeğimizi almak üzere HARBİYE’ ye geliyoruz. Yemek sonrası DAFNE ve APOLLON’ un mitolojik aşk hikayesi anlatıları eşliğinde HARBİYE ŞELALELERİ’ ni geziyoruz. Sonraki durağımız ülkemizin en büyük ikinci mozaik müzesi olan ANTAKYA MÜZESİ. Roma ve Bizans dönemi mozaikleri ve mitolojik hikayeleri bizleri çok etkileyecektir .Ardından, Hristiyanlığın ilk ve en önemli din merkezi ola SN.PİER KİLİSESİ ni ziyaretimiz sonrası, kentin tarihi,sosyal ve dinsel dokusunu göreceğimiz eski yerleşim merkezindeyiz. Yöresel ürünlerin satıldığı UZUNÇARŞI ,iki kişinin zor geçtiği DAR SOKAKLAR, ahşap çıkmalı EVLER, KONAKLAR, ,tüm bu tarihi doku arasına serpilmiş ,CAMİLERİ (habibneccar camii) SİNAGOG,ORTODOKS ve KATOLİK KİLİSELERİ ni hayranlıkla geziyoruz.…Bu iç içe geçmiş yaşamlar bizleri çok etkileyecektir. ASİ nehri de bu kentimize ayrı bir güzellik katıyor. Akşam saatlerinde otelimizdeyiz. Akşam yemeği ve konaklama 3* ZEYN OTEL de.

2. gün

Sabah kahvaltı sonrası otelimizden ayrılarak GAZİANTEP’ e doğru yola çıkıyoruz. Fransızlara karşı verdiği direniş ile GAZİLİK unvanını hak etmiş kentimiz GAZİANTEP ’teyiz. Öncelikle, ZEUGMA antik kentinden çıkarılan Roma dönemi mozaiklerin ,en önemlisi Çingene kızı mozaiğinin sergilendiği GAZİANTEP MÜZESİ’ ni geziyoruz. Mitolojik hikayeleri eşliğinde göreceğimiz mozaik eserler bizleri çok etkileyecektir. Ardından tarihi çarşısına geliyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanda yöresel ürünleri alabileceğimiz, elmacılar çarşısı, bakırcılar ,Sedefçiler Çarşılarını gezebilir, alışveriş yapabiliriz. Akşam yemeği ve konaklama 4* RAVANDA OTEL de.

3. gün

Sabah kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz. Kısa bir yolculuk sonrası KARAGÜL olarak isimlendirilen HALFETİ’ ye geliyoruz. Burada yapacağımız bir saatlik tekne turunda ,Keban baraj sularının altında kalan SAVAŞAN KÖYÜ, antik çağların önemli bir yerleşimi olan RUMKALE’ yi ve çevrenin güzelliklerini görüyoruz. Ardından ,ŞANLIURFA’ ya geliyoruz. Burada ilk durağımız, insanlık tarihinin sıfır noktası olan, GÖBEKLİTEPE olacaktır. Keşfedilmesi ve ele geçen bilgilerle bilim dünyasını altüst eden, İnsanlık tarihinin ilk tapınak merkezini rehberimiz eşliğinde hayranlıkla geziyoruz. Sonrasında Urfa’ya özgü lezzetlerle öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası gezimiz ,8yy.-12yy arası bilim dünyasının merkezi olan HARRAN olacaktır. Koni biçimli karınca evleri ile ünlü bu beldemizde, Harran höyüğü, ilk İslam üniversitesi, kale ve tarihi surlarını gördükten sonra buradan ayrılıyoruz Daha sonra ŞANLIURFA şehir merkezine geliyoruz. Burada HZ. İBRAHİM peygamberin doğduğu mağara ateşe atıldığı yer, BALIKLIGÖL, AYN-IZELİHA GÖLÜ,RIZVANİYE ve HALİL-ÜRRAHMAN CAMİLERİ görüldükten sonra, tarihi çarşıda vereceğimiz serbest zamanda alışveriş yapıla bilinir, yöresel ürünler alına bilinir. Daha sonra otelimize gelerek odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeği için bölgeye özgü bir eğlence olan SIRA GECESİ ne gidiyoruz. Konaklama URHAY BUTİK Otelimizde.

4. gün

Sabah kahvaltı sonrası otelimizden ve Şanlıurfa’dan ayrılıyoruz. Tarihi ipek yolu olan Kızıltepe üzerinden MARDİN’ e geliyoruz. Öğle yemeğini Mardin’in özel yemekleri ile aldıktan sonra gezimize başlıyoruz. Önce güneş tapınağı olarak yapılan ,dünya Süryanilerinin merkezi DAYRÜL ZAFARAN MANASTIRI,KIRKLAR KİLİSESİ,ULU CAMİ,PTT BİNASI,ABBARALAR, Artuklu döneminin en güzel eserlerinden olan KASIMİYE MEDRESESİ, Mardin’de göreceğimiz yerler. Tarihi sokaklarında gezerken yöresel ürünler. badem şekeri, alabiliriz. Gündüz seyranlık ,gece gerdanlık olan bu güzel şehrimizi gezdikten sonra otelimize geliyoruz. Akşam yemeği ve konaklama 4* YAYGRAND OTEL de.

5. gün

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası otelden ayrılarak MİDYAT’ a geliyoruz. Burada ilk olarak dizilere konu olan DEVLET KONUK EVİ, otantik yapıları, sokakları gezildikten sonra gümüşçüler çarşısında serbest zaman veriyoruz. Verilen saatte toplanarak ,Ilısu barajının suları altında kalacak olan, antik çağın ilk yerleşim alanlarından biri olan HASANKEYF’ e geliyoruz. . Binlerce yıldır kıyısına kurulduğu Dicle Nehri tarafından hayat verilen Hasankeyf’in hüznüne ortak olacağımız bu gezimizde görkemini hala koruyan Hasankeyf kalesini, gizli su tünelini, El Rızık Camii’nin minaresini ve mağaraları görerek ,fotoğraflıyoruz. Ardından aracımıza binerek BATMAN’ a geliyoruz. Öğle yemeğimizi burada aldıktan sonra DİYARBAKIR yolu ile akşam saatlerinde ADIYAMAN’ da otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama 4* RABAT OTEL de.

6. gün

Sabah erken saatlerde bizleri bekleyen minibüslerimize binerek muhteşem Nemrut Dağı macerasına başlıyoruz. 2000 yıl öncesinin çılgın ve idealist kralı Antiokhos ’un Torosların zirvesine yaptırdığı anıt mezarına,2150 m. yükseklikteki Nemrut Dağı’na ulaşıyoruz .Burada Doğu ve Batı Terasları, Zeus-Oramastes, Apollon-Mithras, Herakles-Artaganes, tanrıça Kommagene, kral Antiochos ve koruyucu Aslan-Kartal heykellerini görerek bir yandan da muhteşem gün doğumunu izliyoruz. Daha sonra yolumuz üzerinde kraliyet ailesinin kadınlarına ait KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ ve Roma mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan CENDERE KÖPRÜSÜ ’nü görüyor, otelimize dönüyoruz, kahvaltımızı alıyoruz. Ardından yola çıkarak Kahramanmaraş’a varıyoruz. Şehirde otobüsümüz ile yapacağımız panoramik şehir turu esnasında Ulu Cami ve Kaleyi de görüyoruz. Kahramanmaraş’ta vereceğimiz serbest zamanda BAKIRCILAR ÇARŞISI ‘nı ve yöresel ürünlerin satıldığı tarihi çarşısını gezebilir ,alışveriş yapabiliriz. dondurmalarınızın tadına baktıktan sonra yola koyularak İZMİR ’e dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Uygun molalar ile gece saatlerinde İZMİR’ de oluyoruz. Bir başka YENİDEN TUR gezisinde buluşmak üzere sizlerden ayrılıyoruz.

Hizmetler

 TURA DAHİL OLAN HİZMETLER

 TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

- 5 GECE  OTEL KONAKLAMASI

- OTELLERDEKİ 5 SABAH KAHVALTISI VE 4 AKŞAM YEMEĞİ

- LÜKS OTOBÜSLERLE ULAŞIM VE İKRAMLAR

- PROFESYONEL REHBERLİK

- SİGORTA

- ÇEVRE GEZİLERİ                                          

- MÜZE ÖREN YERİ VE MİLLİ PARK GİRİŞ ÜCRETLERİ

- NEMRUT MİNİBÜS ÜCRETİ

-OTELLERDE ALINAN EKSTRA  YİYECEK VE İÇECEKLER

- YOLDA ALINACAK SABAH KAHVALTISI VE ÖĞLE YEMEKLERİ

- HALFETİ TEKNE TURU

- SIRA GECESİ