KURBAN BAYRAMI - GAP TURU ( 27 Haziran Akşam Çıkış )


Fiyat Hesaplayın

KURBAN BAYRAMI 

GAP TURU

 

 

ADANA – G.ANTEP – Ş.URFA – MARDİN – MİDYAT

NUSAYBİN – BATMAN - DİYARBAKIR

 

HALFETİ – GÖBEKLİ TEPE – HARRAN – DARA - HASANKEYF

 

27 HAZİRAN – 02 TEMMUZ / 5 GÜN – 5 GECE

Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Çocuk Tek Kişi Ek Yatak Taksitler
27.06.2023 5,999 ₺ 0 ₺ 0 ₺ 0 ₺

Tur Programı

1. gün

1.GÜN 27 HAZİRAN : Saat 17:00 ÜÇKUYULAR, 17:15 HATAY, 17:30 ÜÇYOL, 17:40 KARŞIYAKA ANIT , 18:00 BORNOVA EÜ HASTANE ÖNÜN den siz değerli misafirlerimizi aldıktan sonra UŞAK, AFYON, KONYA, EREĞLİ, yolunu izleyerek gerekli molaların ardından sabah saatlerinde POZANTI’ da kahvaltımızı yapıyoruz. 2.GÜN 28 HAZİRAN : Kahvaltının ardından , panoramik bir şehir tur yaptıktan sonra 2000 yıllık ROMA KÖPRÜSÜ, SABANCI CAMİİ görüp ADANA’ dan ayrılıyoruz. GAZİANTEP’ e doğru yola çıkıyoruz. Öncelikle Halfeti Tekne turunu yapmak üzere Yavuzeli üzerinden RUMKALE’ ye geliyoruz. Yeni yapılan Cam terastan, Fırat Vadisinin ve Antik çağların önemli bir yerleşimi olan RUMKALE’ yi ve çevrenin güzelliklerini seyredip fotoğraflıyoruz. Yaklaşık bir saat sürecek tekne turumuzda ,Keban Barajının suları altında kalmış olan SAVAŞAN KÖYÜ’ nü, çevredeki antik çağdan günümüze gelmiş mağara evleri görerek fotoğraflıyoruz. KARAGÜL olarak isimlendirilen HALFETİ ’de kısa bir mola veriyoruz. Öğle yemeğimizi uygun bir yerde aldıktan sonra aracımıza biniyoruz. Kısa bir yolculuk sonrası, Fransızlara karşı verdiği direniş ile GAZİLİK unvanını hak etmiş kentimiz GAZİANTEP ’teyiz. Öncelikle, ZEUGMA antik kentinden çıkarılan Roma dönemi mozaiklerin ,en önemlisi Çingene kızı mozaiğinin sergilendiği GAZİANTEP MÜZESİ’ ni geziyoruz. Mitolojik hikayeleri eşliğinde göreceğimiz mozaik eserler bizleri çok etkileyecektir. Ardından tarihi çarşısına geliyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanda yöresel ürünleri alabileceğimiz, elmacılar çarşısı, bakırcılar ,Sedefçiler Çarşılarını gezebilir, alışveriş yapabiliriz. Akşam yemeği ve konaklama 4* RAVANDA OTEL de.

2. gün

Sabah kahvaltı sonrası otelimizden ayrılarak ŞANLIURFA’ ya geliyoruz. Burada ilk durağımız, insanlık tarihinin sıfır noktası olan, GÖBEKLİTEPE olacaktır. Keşfedilmesi ve ele geçen bilgilerle bilim dünyasını altüst eden, İnsanlık tarihinin ilk tapınak merkezini rehberimiz eşliğinde hayranlıkla geziyoruz. Sonrasında Urfa’ya özgü lezzetlerle öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası gezimiz ,8yy.-12yy arası bilim dünyasının merkezi olan HARRAN olacaktır. Koni biçimli karınca evleri ile ünlü bu beldemizde, Harran höyüğü, ilk İslam üniversitesi, kale ve tarihi surlarını gördükten sonra buradan ayrılıyoruz Daha sonra ŞANLIURFA şehir merkezine geliyoruz. Burada HZ. İBRAHİM peygamberin doğduğu mağara ateşe atıldığı yer, BALIKLIGÖL, AYN-IZELİHA GÖLÜ,RIZVANİYE ve HALİL-ÜRRAHMAN CAMİLERİ görüldükten sonra, tarihi çarşıda vereceğimiz serbest zamanda alışveriş yapıla bilinir, yöresel ürünler alına bilinir. Daha sonra otelimize gelerek odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeği için bölgeye özgü bir eğlence olan SIRA GECESİ ne gidiyoruz. Konaklama 4* URHAY Otelimizde.

3. gün

Sabah kahvaltı sonrası otelimizden ve Şanlıurfa’dan ayrılıyoruz. Tarihi ipek yolu olan Kızıltepe üzerinden MARDİN’ e geliyoruz. Öğle yemeğini Mardin’in özel yemekleri ile aldıktan sonra gezimize başlıyoruz. Önce güneş tapınağı olarak yapılan ,dünya Süryanilerinin merkezi DAYRÜL ZAFARAN MANASTIRI,KIRKLAR KİLİSESİ,ULU CAMİ,PTT BİNASI,ABBARALAR, Artuklu döneminin en güzel eserlerinden olan KASIMİYE MEDRESESİ, Mardin’de göreceğimiz yerler. Tarihi sokaklarında gezerken yöresel ürünler. badem şekeri, alabiliriz. Gündüz seyranlık ,gece gerdanlık olan bu güzel şehrimizi gezdikten sonra Dara Antik Kenti’ne geliyoruz. İpekyolu üzerinde bulunan bu antik kentte dünyanın ilk su barajına ait olan kalıntılarını ardından kale, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntıları inceledikten sonra Nusaybin eski adıyla Nasıbeyn ya da Nisibis olarak bilinen tarihi ipek yolu aynı zaman da Suriye-Türkiye sınırından 35 km yol gidilerek, Güneydoğunun Kayıp efesi sayılan Sasani-Doğu Roma arasında gerçekleşen savaşları bizzat üzerinde gözlemlemek ve dinlemek için Dara antik kentini uzman rehberimiz eşliğinde ziyaret ediyoruz. Ardından NUSAYBİN (BEYAZSU) e geliyoruz. Akşam yemeği ve konaklama 4* KASR-I SERÇEHAN OTEL de.

4. gün

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası MİDYAT’ a geliyoruz. Burada ilk olarak dizilere konu olan DEVLET KONUK EVİ, otantik yapıları, sokakları gezildikten sonra gümüşçüler çarşısında serbest zaman veriyoruz. Verilen saatte toplanarak ,Ilısu barajının suları altında kalacak olan, antik çağın ilk yerleşim alanlarından biri olan HASANKEYF’ e geliyoruz. . Binlerce yıldır kıyısına kurulduğu Dicle Nehri tarafından hayat verilen Hasankeyf’in hüznüne ortak olacağımız bu gezimizde görkemini hala koruyan Hasankeyf kalesini karşıdan görüyoruz. Taşınarak koruma altına alınmış olan El Rızık Camii’nin minaresini Zeynel Abidin Türbesini görerek ,fotoğraflıyoruz. Sonrasında BATMAN üzerinden DİYARBAKIR ‘a geliyoruz. Türk edebiyatında önemli bir yere sahip Diyarbakırlı şair ve yazar CAHİT SITKI TARANCI’ nın doğduğu ve günümüzde müze olarak kullanılan evini ziyaret ediyoruz. Daha sonra İslam’ın beşinci Harem-i Şerifi olması bakımından Anadolu’nun ve şehrin en önemli yapılarından biri olan ULU CAMİİ’ ni ziyaret ediyoruz. Cami avlusunda rehberimizin anlatımından sonra fotoğraflarımızı çekerek, Diyarbakır’ın en uğrak yerlerinden biri olan HASANPAŞA HANI’ na gidiyoruz. Burada çay ve kahvelerimizi içtikten sonra, Diyarbakır keşfine devam ediyoruz. Tarihi sokak ve caddelerde yapacağımız yürüyüşte ilk olarak türünün tek örneği olan DÖRT AYAKLI MİNARE ’yi görüyoruz ve ardından Kürtçe sözlü edebiyat geleneğinin en güzel örneği olan Dengbejlik kültürünün yaşatıldığı DENGBEJLER EVİ’ni ziyaret ediyoruz. Burada vereceğimiz mola sonrasında gezimize devam ediyoruz. Şehirdeki diğer önemli hanlardan biri olan ve günümüzde kafe olarak kullanılan SÜLÜKLÜ HAN’ı ziyaret ettikten sonra, Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama 4* HASUNİ TAŞ Otelimizde.

5. gün

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası DİYARBAKIR ‘ı keşfetmeye devam ediyoruz. İlk olarak ATATÜRK MÜZESİ ‘ni geziyoruz. Ardından , ON GÖZLÜ KÖPRÜ’ yü ziyaret etmek üzere yola çıkıyoruz. Bu esnada bir türküde geçen ‘kırklar dağının düzü’ olan Hevsel Bahçeleri’ ni ve Kırklar Dağı’nı görüyoruz. On Gözlü Köprü’de fotoğraflarımızı çektikten, çay ve kahvelerimizi içtikten sonra toplanıyoruz. Gezi aracımızdaki yerlerimizi aldıktan sonra DİYARBAKIR SURLARI ’nı ziyaret etmek için yola çıkıyoruz. Çin Seddi’nden sonra uzayda görülebilen en büyük surlar olan Diyarbakır Surlarını görüyoruz. Öğle yemeğimizi Diyarbakır ‘ın yöresel lezzetleri ile aldıktan sonra yola koyularak İZMİR ’e dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Uygun molalar ile gece saatlerinde İZMİR’ de oluyoruz. Bir başka YENİDEN TUR gezisinde buluşmak üzere sizlerden ayrılıyoruz.

Hizmetler

 TURA DAHİL OLAN HİZMETLER

 TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

- 4 GECE  OTEL KONAKLAMASI

- OTELLERDEKİ 4 SABAH KAHVALTISI VE 3 AKŞAM YEMEĞİ

- LÜKS OTOBÜSLERLE ULAŞIM VE İKRAMLAR

- PROFESYONEL REHBERLİK

- SİGORTA

- ÇEVRE GEZİLERİ                                          

- MÜZE ÖREN YERİ VE MİLLİ PARK GİRİŞ ÜCRETLERİ

-OTELLERDE ALINAN EKSTRA  YİYECEK VE İÇECEKLER

- YOLDA ALINACAK SABAH KAHVALTISI VE ÖĞLE YEMEKLERİ

- HALFETİ TEKNE TURU

- YEMEKLİ SIRA GECESİ