GAP Turu ( 5 Gece Konaklamalı )


Fiyat Hesaplayın

GAP TURU

G.ANTEP – Ş.URFA – MARDİN – MİDYAT

NUSAYBİN – BATMAN - DİYARBAKIR - ADANA

 

HALFETİ – GÖBEKLİ TEPE – HARRAN – DARA - HASANKEYF - NEMRUT

 

19 – 25 MAYIS / 7 GÜN – 6 GECE

Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Çocuk Tek Kişi Ek Yatak Taksitler
19.05.2024 12,499 ₺ 0 ₺ 0 ₺ 0 ₺

Tur Programı

1. gün

Saat 17:00 ÜÇKUYULAR, 17:15 HATAY, 17:30 ÜÇYOL, 17:40 KARŞIYAKA ANIT , 18:00 BORNOVA EÜ HASTANE ÖNÜN den siz değerli misafirlerimizi aldıktan sonra UŞAK, AFYON, KONYA, EREĞLİ, yolunu izleyerek gerekli molaların ardından sabah saatlerinde POZANTI’ da kahvaltımızı yapıyoruz

2. gün

Kahvaltının ardından GAZİANTEP’ e doğru yola çıkıyoruz. Öncelikle Halfeti Tekne turunu yapmak üzere Yavuzeli üzerinden RUMKALE’ ye geliyoruz. Yeni yapılan Cam terastan, Fırat Vadisinin ve Antik çağların önemli bir yerleşimi olan RUMKALE’ yi ve çevrenin güzelliklerini seyredip fotoğraflıyoruz. Yaklaşık bir saat sürecek tekne turumuzda ,Keban Barajının suları altında kalmış olan SAVAŞAN KÖYÜ’ nü, çevredeki antik çağdan günümüze gelmiş mağara evleri görerek fotoğraflıyoruz. KARAGÜL olarak isimlendirilen HALFETİ ’de kısa bir mola veriyoruz. Öğle yemeğimizi uygun bir yerde aldıktan sonra aracımıza biniyoruz. Kısa bir yolculuk sonrası, Fransızlara karşı verdiği direniş ile GAZİLİK unvanını hak etmiş kentimiz GAZİANTEP ’teyiz. Öncelikle, ZEUGMA antik kentinden çıkarılan Roma dönemi mozaiklerin ,en önemlisi Çingene kızı mozaiğinin sergilendiği GAZİANTEP MÜZESİ’ ni geziyoruz. Mitolojik hikayeleri eşliğinde göreceğimiz mozaik eserler bizleri çok etkileyecektir. Ardından tarihi çarşısına geliyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanda yöresel ürünleri alabileceğimiz, elmacılar çarşısı, bakırcılar ,Sedefçiler Çarşılarını gezebilir, alışveriş yapabiliriz. Akşam yemeği ve konaklama 4* RAVANDA OTEL de.

3. gün

Sabah kahvaltı sonrası otelimizden ayrılarak ŞANLIURFA’ ya geliyoruz. Burada ilk durağımız, insanlık tarihinin sıfır noktası olan, GÖBEKLİTEPE olacaktır. Keşfedilmesi ve ele geçen bilgilerle bilim dünyasını altüst eden, İnsanlık tarihinin ilk tapınak merkezini rehberimiz eşliğinde hayranlıkla geziyoruz. Sonrasında Urfa’ya özgü lezzetlerle öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası gezimiz ,8yy.-12yy arası bilim dünyasının merkezi olan HARRAN olacaktır. Koni biçimli karınca evleri ile ünlü bu beldemizde, Harran höyüğü, ilk İslam üniversitesi, kale ve tarihi surlarını gördükten sonra buradan ayrılıyoruz Daha sonra ŞANLIURFA şehir merkezine geliyoruz. Burada HZ. İBRAHİM peygamberin doğduğu mağara ateşe atıldığı yer, BALIKLIGÖL, AYN-IZELİHA GÖLÜ,RIZVANİYE ve HALİL-ÜRRAHMAN CAMİLERİ görüldükten sonra, tarihi çarşıda vereceğimiz serbest zamanda alışveriş yapılabilinir, yöresel ürünler alınabilinir. Daha sonra otelimize gelerek odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeği için bölgeye özgü bir eğlence olan SIRA GECESİ(ekstra) ne gidiyoruz. Konaklama 4* URHAY Otelimizde.

4. gün

Sabah kahvaltı sonrası otelimizden ve Şanlıurfa’dan ayrılıyoruz. Tarihi ipek yolu olan Kızıltepe üzerinden MARDİN’ e geliyoruz.Taşın nakış gibi işlendiği bu özel kentimizi gezmeye başlıyoruz. Önce güneş tapınağı olarak yapılan ,dünya Süryanilerinin merkezi DAYRÜL ZAFARAN MANASTIRI,KIRKLAR KİLİSESİ,ULU CAMİ,PTT BİNASI,ABBARALAR, Artuklu döneminin en güzel eserlerinden olan KASIMİYE MEDRESESİ, Mardin’de göreceğimiz yerler. Tarihi sokaklarında gezerken yöresel ürünler. badem şekeri, alabiliriz.Öğle yemeğimizi Mardin’e özel lezzetlerden oluşan menü ile alıyoruz. Gündüz seyranlık ,gece gerdanlık olan bu güzel şehrimizi gezdikten sonra Dara Antik Kenti’ne geliyoruz. İpekyolu üzerinde bulunan bu antik kentte dünyanın ilk su barajına ait olan kalıntılarını, kale, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntıları rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Antik çağların, Güney Doğu nun Efes’ İ sayılan, İpekyolu üzerindeki bu önemli kültür kentimizi gezdikten sonra NUSAYBİN’ e(BEYAZSU) geliyoruz. 4*SERÇEHAN OTEL’e yerleşiyoruz. Zamanımız olursa yakındaki kaçakçılar çarşısını gezerek çok uygun ürünler alabiliriz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5. gün

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası MİDYAT’ a geliyoruz. Burada ilk olarak dizilere konu olan DEVLET KONUK EVİ, otantik yapıları, sokakları gezildikten sonra gümüşçüler çarşısında serbest zaman veriyoruz. Verilen saatte toplanarak ,Ilısu barajının suları altında kalan, antik çağın ilk yerleşim alanlarından biri olan HASANKEYF’ e geliyoruz. Binlerce yıldır kıyısına kurulduğu Dicle Nehri tarafından hayat verilen Hasankeyf’in hüznüne ortak olarak, görkemini hala koruyan Hasankeyf kalesini yakından görebiliriz. Taşınarak koruma altına alınmış olan El Rızık Camii’nin minaresini Zeynel Abidin Türbesini görerek ,fotoğraflayabiliriz. Sonrasında BATMAN üzerinden DİYARBAKIR ‘a geliyoruz.Çin Seddinden sonra uzaydan görülen insan eliyle yapılmış en büyük eser olan DİYARBAKIR SURLARI bizleri karşılıyor.Surlarla ilgili rehberimizden bilgiler alıyoruz.Öğle yemeğimizi yine bölgeye özel lezzetlerden oluşan menü ile alıyoruz.Yemek sonrası, Türk edebiyatında önemli bir yere sahip Diyarbakırlı şair ve yazar CAHİT SITKI TARANCI’ nın doğduğu ve günümüzde müze olarak kullanılan evini ziyaret ediyoruz. Daha sonra İslam’ın beşinci Harem-i Şerifi olması bakımından Anadolu’nun ve şehrin en önemli yapılarından biri olan ULU CAMİİ’ ni ziyaret ediyoruz. Cami avlusunda rehberimizin anlatımından sonra fotoğraflarımızı çekerek, Diyarbakır’ın en uğrak yerlerinden biri olan HASANPAŞA HANI’ na gidiyoruz. Burada çay ve kahvelerimizi içtikten sonra, Diyarbakır keşfine devam ediyoruz. Tarihi sokak ve caddelerde yapacağımız yürüyüşte ilk olarak türünün tek örneği olan DÖRT AYAKLI MİNARE ’yi görüyoruz ve ardından Kürtçe sözlü edebiyat geleneğinin en güzel örneği olan Dengbejlik kültürünün yaşatıldığı DENGBEJLER EVİ’ni, SÜLÜKLÜ HAN ’ı ziyaret ediyoruz. Ardından,ON GÖZLÜ KÖPRÜ’ yü ziyaret ediyoruz. Cennete aktığı düşünülen DİCLE NEHRİ kenarındaki Hevsel Bahçeleri’ ni ve Kırklar Dağı’nı görüyoruz. On Gözlü Köprü’de fotoğraflarımızı çektikten sonra Otelimize geliyoruz. Akşam yemeği ve konaklama 4* HASUNİ TAŞ Otelimizde.

6. gün

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası yola çıkıyoruz. Siverek üzerinden yolumuza devam ediyoruz.Fırat Nehri üzerindeki NİSSİBİ KÖPRÜSÜ’ nü geçerek KAHTA’ ya geliyoruz. Burada bizi bekleyen dolmuşlarla NEMRUT DAĞI’ na tırmanışa geçiyoruz. 2000 yıl öncesinin çılgın ve idealist kralı Antiokhos ’un Torosların zirvesine yaptırdığı anıt mezarına,2150 m. yükseklikteki Nemrut Dağı’na ulaşıyoruz .Burada Doğu ve Batı Terasları, Zeus-Oramastes, Apollon-Mithras, Herakles-Artaganes, tanrıça Kommagene, kral Antiochos ve koruyucu Aslan-Kartal heykellerini görerek bir yandan da muhteşem manzarayı izliyoruz. Daha sonra ADANA ‘ya doğru hareket ediyoruz. Adana otelimize gelerek odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama 4* ŞENBAYRAK CITY otelimizde.

7. gün

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası ilk gezi noktamız şehrin simgesi olan TAŞ KÖPRÜ olacaktır. Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde, Adana kent merkezinde, Adana ve Karşıyaka yakalarını birleştiren köprüdür ve bir Roma dönemi eseridir. Rehberimizin buradaki anlatımını dinledikten sonra Seyhan Nehri' ni ve Seyhan Baraj Gölü' nü de panoramik olarak gördükten sonra SABANCI MERKEZ CAMİİ’ ne gidiyoruz. 28.500 kişiye sağlayabildiği ibadet imkânı nedeniyle Balkanların ve Orta Doğu' nun en büyük camisi kabul edilmektedir. Sabancı Cami ziyareti sonrasında TARSUS’ a geliyoruz. TARSUS’ da şelale gezisi, KLEOPATRA KAPISI, NUSRAT MAYIN GEMİSİ ziyaret edildikten sonra MERSİN’ e ulaşıyoruz. Öğle yemeğimizi (ekstra) MERSİN’ de alıp PANORAMİK bir şehir turu yaptıktan sonra İZMİR ‘e dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Uygun molalar sonrası gece geç saatlerde İZMİR ‘de oluyoruz. Bir başka YENİDENTUR organizasyonunda buluşmak üzere siz değerli misafirlerimiz ile vedalaşıyoruz.

Hizmetler

 TURA DAHİL OLAN HİZMETLER

 TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

- 5 GECE  OTEL KONAKLAMASI

- OTELLERDEKİ 5 SABAH KAHVALTISI VE 4 AKŞAM YEMEĞİ

- LÜKS OTOBÜSLERLE ULAŞIM VE İKRAMLAR

- PROFESYONEL REHBERLİK

- SİGORTA

- ÇEVRE GEZİLERİ                                          

 

- MÜZE ÖREN YERİ VE MİLLİ PARK GİRİŞ ÜCRETLERİ

- OTELLERDE ALINAN EKSTRA  YİYECEK VE İÇECEKLER

- YOLDA ALINACAK SABAH KAHVALTISI

- TÜM ÖĞLE YEMEKLERİ

- HALFETİ TEKNE TURU

- YEMEKLİ SIRA GECESİ

- NEMRUT DOLMUŞ ÜCRETİ