Uçaklı Sivas - Elazığ - Malatya


Fiyat Hesaplayın

TURA DAHİL OLAN HİZMETLER TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
- İZMİR – SİVAS  /  MALATYA - İZMİR UÇAK BİLETLERİ
-3 GECE  OTEL Y.P. KONAKLAMA
- ROFESYONEL REHBERLİK VE ÇEVRE GEZİLERİ
- PROĞRAMDA YER ALAN GÜNLÜK TURLAR
- SİGORTA
- MÜZE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ
- TÜM ÖĞLE YEMEKLERİ ve İLKGÜN ALINACAK KAHVALTI
- OTELLERDEKİ EXTRA HARCAMALAR
- TEKNE TURU
Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Çocuk Tek Kişi Ek Yatak Taksitler
11.10.2018 1,300 ₺ 0 ₺ 0 ₺ 0 ₺

Tur Programı

1. gün

Pegasus Havayollarına ait Sivas uçuşuyla Kurtuluş savaşımızda ayrı bir yeri ve önemi olan SİVAS’a geliyoruz. Bizi bekleyen rehberimizle aracımıza binerek Sivas şehir merkezine geliyoruz.Uygun bir yerde yapacağımız kahvaltı sonrası ilk Türk İslam ve Selçuklu tarihi açısından önemli olan bu kentimizi gezmeye başlıyoruz. Selçuklu döneminin en önemli eserlerinden olan, yeniden hayata döndürülmeye çalışılan GÖKMEDRESE ilk durağımız oluyor. Ardından eğri minaresi ile ayakta kalan, ünlü ULU CAMİİ’yi görüyoruz. BÜRÜCİYE MEDRESESİ,ÇİFTE MİNARE ve SİFAİYE MEDRESESİ gezildikten sonra,içimizde derin bir acı bırakan olayların yaşandığı MADIMAK OTELİ’ne geliyoruz.Madımak Otelini de görebileceğimiz fotoğraf molamızı gerçekleştirerek Sivas Kongresi’nin gerçekleştirildiği ve cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı SİVAS KONGRE BİNASI’na gidiyoruz.Kurtuluş mücadelemizin en zor günlerinin yaşandığı bu çatı altında çok duygulu anlar yaşıyoruz. Öğle yemeğimizi Sivas’a özel menülerle aldıktan sonra buradan ayrılıyoruz. Sonrasında termal imkanlarından da yararlanabileceğimiz KANGAL ilçemize geliyoruz. Küçükbaş hayvancılığın önemli olduğu bu bölgemizde çobanların en büyük yardımcısı,sürülerin koruyucusu,Anadolu orijinli,soylu bir köpek cinsi olan KANGAL,bu ilçemizde yetiştirilmektedir.Müsaitlik durumunda bir kangal çiftliğine de gidilebilinir. Konaklamamız KANGAL TERMAL BALIKLI KAPLICASI’nda..Burada doktor balıklar diye bilinen,cilt hastalıkları ile ilgili tedavilerin uygulandığı kaplıcalara girebiliriz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. gün

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından yola çıkıyoruz.Keyifli bir yolculuk sonrası DİVRİĞİ’deyiz.Selçuklu mimarisinin dış cephe süslemesi ve taş işçiliği konusunda ulaştığı en üst noktayı göreceğimiz Divriği Ulu Camii’ne geliyoruz.. Gün ışığına bağlı gölge oyunlarının hâkim olduğu ve her bir bezemesinin taşıdığı anlama göre birçok farklı inancı süslemelerinde barındıran Divriği Ulu Camii’ni gezeceğiz.UNESKO kültür mirası ile korumaya alınan, ulu camiinin TAÇKAPISI bize adeta cenneti hatırlatacaktır.Osmanlıda defter tutan memurların konakları ve buradaki yaşanmışlıklar bizleri çok etkileyecektir. sonra Kemaliye’ye doğru harekete geçiyoruz. Kemaliye’de ilk durağımız Recep Yazıcıoğlu Köprüsü olacak. Öncülüğünü Recep Yazıcıoğlu’nun yaptığı ve devlet-millet iş birliği ile yapılan ilk proje olan köprünün bölge için ne denli öneme sahip olduğunu rehberimizden dinledikten sonra Kemaliye Taş Yol’a ulaşıyoruz. Amerika’da bulunan Grand Kanyonunun ardından dünyanın en büyük ikinci kanyonu olarak bilinen Karanlık Kanyon ve Fırat Nehri’nin dağları delerek oluşturduğu yer yer 800 metrenin üzerine çıkan, sarp ve dik yamaçların kıyısı boyunca uzanan bu yol sizleri hayrete düşürecek. İnsanların tamamen elleri ile oyarak açtığı ve zamanında Kemaliye-Divriği arasında bağlantı oluşturan bu yol, insan emeği ve kararlılığının günümüzde yaşayan en büyük sembolüdür. Taş Yol gezimiz sonrasında TÜBİTAK tarafından bölgede düzenlenen doğa gezileri sırasında toplanmış olan canlı, bitki, maden türlerinin sergilendiği, ülkemizin en büyük Doğa Tarih Müzesini geziyoruz. Doğa Tarih Müzesi gezimiz sonrasında Kemaliye merkeze ulaşıyoruz. Kemaliye merkez birçok sanatkâra ve zanaatkâra ev sahipliği yapıyor. Bunların içerisinde özellikle kapı tokmakları dünya çapında ünlenmiş durumda. Kapı Tokmağı Yapım atölyelerini göreceğimiz gezimiz sonrasında ‘gurbet’ kelimesini yazıya dökmüş kadınların gurbette çalışmaya giden sevdikleri için yazdıkları manilerin sergilendiği Mani Yoluna gidiyoruz. Mani yolunun sonrasında oldukça keyifli bir yer olan Taş Dibi mahallesinde yer alan Lökhane’ye gidiyoruz. Salim Usta tarafından Lög/Lök yapımını öğrenip bilgilendikten sonra Ahmet Kutsi Tecer’in ‘’orada bir köy var uzakta’’ dizelerine konu olan Apçağa Köyüne ulaşıyoruz. Apçağa Köyü’nde fotoğraflarımızı çektikten sonra kartal yuvasını andıran Kayabaşı Kır Kahvesine çıkarak Kemaliye’yi, Fırat Nehri’ni tepeden seyrederken çaylarımızı ve kahvelerimizi yudumlayarak Kemaliye gezimizi sonlandırıyor ve otelimize yerleşiyoruz.Arapgir-Keban yolundan Elazığ’da bulunan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3. gün

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından ,PERTEK KALESİ ve ARAPKİR KÖYÜ’ne geliyoruz.HARPUT’un bu eski kadim tarihi köylerini biraz da dolaşarak gezeceğiz.Tarihin ve yaşanmışlıkların hikayelerini dinleyeceğiz.Ermeni kültürünün izlerini ve kiliselerini göreceğiz.Tam da meyve kurutma pekmez zamanı. Keban yolundan ELAZIĞ’a geliyoruz, eski Elazığ’a, yani Harput’a çıkıyoruz. 4000 bin yıllık tarihi bulunan Harput Kalesine neden Süt Kalesi dendiğini rehberimizden dinledikten sonra Anadolu’nun Pisa Kulesi olarak da adlandırılan yatık minaresi ile ünlü Harput Ulu Camii’ni ziyaret ediyoruz. Tarihi Harput evlerini dışarıdan gördükten sonra Arap Baba türbesine gidiyor ve Arap Baba’nın hikâyesini dinliyoruz. Hemen yakınlarında bulunan çay bahçelerinde serbest zamanımızı veriyoruz. Elazığ ve Keban Barajı’nı tepeden seyrederek çaylarımızı yudumladıktan sonra Malatya’ya doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Fırat Nehri üzerine kurulmuş, Elazığ- Malatya sınırında yer alan ve türkülere konu olmuş Kömürhan Köprüsünde fotoğraf molası veriyoruz. Fotoğraf molamızın ardından Malatya’ya ulaşıyoruz.Akşam yemeği ve konaklama Malatya otelimizde.

4. gün

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılarak İlk olarak eski Malatya olarak bilinen Battalgazi’ye gidiyoruz. İsmini Seyit Battal Gazi’den alan yerleşkede Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nı ve Ulu Camiini ziyaret ediyoruz. Battalgazi gezimiz sonrası Malatya merkeze ulaşıyoruz. Şire pazarında Malatya’nın meşhur kayısılarının tadına bakıp, satın alma fırsatı bulduktan sonra Malatya şehir merkezinde serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımızın ardından Malatya Havalimanına ulaşıyoruz. Tadı damağınızda kalacak ve dolu dolu geçen bu kısa zaman dilimi hafızalarınızda unutamayacağınız bir yer bırakırken; Pegasus Havayolları 15.00 Malatya-İZMİR uçağıyla İZMİR’e geliyoruz. Bir başka YENİDENTUR organizasyonunda buluşmak üzere siz değerli misafirlerimiz ile vedalaşıyoruz.