Uçaklı Mardin - Diyarbakır Turu


Fiyat Hesaplayın

Tura Dahil Olan Hizmetler Tura Dahil Olmayan Hizmetler
» Uçak Biletleri
» Lüks Otobüslerle Ulaşımlar ve Şehir Turları

» Çevre Gezileri ve İkramlar
» Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
» Otellerde Y.P. Konaklama (Sabah Kahvaltısı + Akşam Yemeği)
» Sigorta
» Müze, Ören Yeri ve Milli Park Girişleri
» Öğle Yemekleri
» Molalar ve Ekstra Yiyecek, İçecek Harcamaları
» Mardin gecesi
 
Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Çocuk Tek Kişi Ek Yatak Taksitler
12.10.2018 899 ₺ 0 ₺ 0 ₺ 0 ₺

Tur Programı

1. gün

Sabah ADNAN MENDERES HAVALİMANINDA Anadolu Jet`e ait İstanbul / Diyarbakır uçağı ile Diyarbakır a hareket ediyoruz. (Uçak saatlerinde oluşabilecek rötardan dolayı programda değişiklik yapılabilir.) Diyarbakır `a varış. Diyarbakır şehir merkezinden geçerek tarihi Hasanpaşa Hanına uğruyoruz. Burada bizler için özel olarak hazırlanmış olan serbest Diyarbakır kahvaltı sofrasında sabah kahvaltımızı afiyetle alıyoruz. Ardından Artukoğulları döneminden beri bölgenin en önemli şehirlerinden olan Diyarbakır gezimize başlıyoruz. İlk durağımız Surlar olacak. Urfa Kapıyı, Mardin Kapıyı görüp Keçi Burcuna çıkıyor ve Dicle`yi seyrediyoruz. Otobüsümüzle On Gözlü Köprüye geliyoruz. Hıdırellezlerde yöre insanları beze dilek yazıp bu köprüden Dicle`ye atarlarmış. İslamiyetin beş Harem-i Şerifinden birisi olarak kabul edilen Mor Thoma Kilisesinin çevrilmesiyle yapılmış Ulu Cami`ye gideceğiz. Ulu Camii gezisi sonrası "Yaş 35 ve Haydi Abbas" şiirlerinin yazarı Cahit Sıtkı Tarancı`nın Doğduğu Eve gideceğiz ve Dört Mevsim Odalarını görüp Diyarbakır`dan ayrılacağız ve taşın dile geldiği topraklara Mardin`e geçeceğiz. "Gündüz Seyranlık; Gece Gerdanlık" Mardin şehrinde ilk gezi durağımız, dinlerin ve dillerin buluştuğu, Süryanisinden - Arabına birçok farklı kültür ve İnanç birleşimi olan Mardin, taş işçiliği ve kentsel dokusu ile ziyaretçilerini büyülüyor. Kentsel sit alanı olan ve koruma altına alınan Eski Mardinde gezimize öncelikle Kasımiye Medresesinden başlayacağız. Artuklu sanatının tüm inceliklerini taşıyan Taş işçiliğinin ustalıkla sergilendiği Medrese yıllarca eğitim amaçlı kullanılmıştır. Medresenin avlusunda bulunan küçük havuzu yapıya serinlik katmakla birlikte Selsebil adı verilen çeşmenin anlatımını rehberimizden dinlediğinizde bir kez daha büyüleneceksiniz. Ardından Medreseden ayrılıyor ve taş kaplı dar sokaklarında yürümeye devam ediyoruz. Öğle yemeği için vereceğimiz molamızda yöresel lezzetlerin tadına bakma şansımız olacak. Öğle yemeğimizin ardından Şar Çubuk mahallelerinden geçerek Kırklar Kilisesine gidiyoruz. Kırklar Kilisesi gezisi sonrası Mardin çarşılarından yolumuza devam edip Mardin`in en önemli tarihi yapılarından içerisinde Hz. Muhammed`in sakalı şerifinin bulunduğu Ulu Camiyi geziyoruz. Şehidiye medresesi, Zinciriye Medresesi (panoramik), güzel bir tarihi konak yapısı olan PTT binası, Hz. Muhamedin ayak izinin bulunduğu Hatuniye Camii ve Medresesi ile Savurkabı Mahallesi gezisi sonrası belediye temizlik işlerinin "eşekler" ile yapıldığı evlerin altından geçen Abbaraları ve Bab-ı Sor çeşmesini görüyoruz. Gezilerimizin ardından otelimize yerleşiyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. gün

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltı sonrasında, "Gündüz Seyranlık; Gece Gerdanlık" Mardin şehrinde ilk gezi durağımız Dinlerin ve Dillerin buluştuğu, Süryani`sinden-Arabına birçok farklı kültür ve İnanç birleşimi olan Mardin, taş işçiliği ve kentsel dokusu ile ziyaretçilerini büyülüyor. Kentsel sit alanı olan ve koruma altına alınan Eski Mardinde gezimize öncelikle Kasımiye Medresesinden başlayacağız. Artuklu sanatının tüm inceliklerini taşıyan Taş işçiliğinin ustalıkla sergilendiği Medrese yıllarca eğitim amaçlı kullanılmıştır. Medresenin avlusunda bulunan küçük havuzu yapıya serinlik katmakla birlikte Selsebil adı verilen çeşmenin anlatımını rehberimizden dinlediğinizde bir kez daha büyüleneceksiniz. Ardından Medreseden ayrılıyor ve taş kaplı dar sokaklarında yürümeye devam ediyoruz. Şar Çubuk mahallelerinden geçerek Kırklar Kilisesine gidiyoruz. Kırklar Kilisesi gezisi sonrası Mardin çarşılarından yolumuza devam edip Mardin`in en önemli tarihi yapılarından içerisinde Hz. Muhammed`in sakalı şerifinin bulunduğu Ulu Camiyi geziyoruz. Şehidiye medresesi, Zinciriye Medresesi (panoramik), güzel bir tarihi konak yapısı olan PTT binası, Hz. Muhamedin ayak izinin bulunduğu Hatuniye Camii ve Medresesi ile Savurkabı Mahallesi gezisi sonrası belediye temizlik işlerinin "eşekler" ile yapıldığı evlerin altından geçen Abbaraları ve Bab-ı Sor çeşmesini görüyoruz. Gezimize öğle yemeği için ara veriyoruz. Yemek sonrasında Süryanilerin 1000 yıldan fazla bir zaman Patrikhane merkezi olan Deyr-ul Zaferan Manastırını gezerken 4000 yıllık Güneş Tapınağını (Sin Tapınağı), Şifahaneyi, Kilisesini ve Vaftizhanesini dolaşıp Büyük İskender ve Pers Kralı Darius savaşına sahne olan Dara Antik Kentine yöneliyoruz. Mağara evleri, mezarları, kiliseleri ile sur sarnıçları ve yerin altında bulunan halk arasında zindan olarak tabir edilen tekno kentle büyüleneceğimiz yer bize Selçukta bulunan Efes Antik Kentini anımsatacaktır. Burada vereceğimiz mola esnasında içeceğiniz naneli ayranla köy halkı ve çocukları ile kuracağımız güzel iletişimden sonra otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.Arzu eden konuklarımız ile yemek sonrası sizler için özel olarak organize edilecek olan Mardin`in yöresel eğlence gecesine katılıyoruz (Ekstra). Gözlerinizin önünde yoğrulan çiğköfte ile yerel türkülerimizin çalındığı gecede sizlerle halay ve reyhanî oynayıp gecemize devam ediyoruz.

3. gün

Sabah otelde aldığımız kahvaltı sonrasında valizlerimizi alıp otelimizden ayrılıyoruz. Süryanilerin ilk yerleşim mekânlarından biri olan Tur Abdin Bölgesinin kalbi Midyat`a gitmek üzere yolumuza devam ediyoruz. Midyat`ta ilk olarak Sıla dizisinin de çekildiği Konuk Evi ziyaretimizi yapıyoruz. Ardından Mor Abraham Kilisesi`ne gidiyoruz. V. yüzyılda Mor Gabrielli iki keşiş tarafından (Abraham ve Hobel) kurulmuş ve Midyat Hıristiyanlarının merkez mezarlığının bulunduğu bu manastırda Meryem Ana Kubbesi`ni ve diğer yapıları gördükten sonra tarihi çarşı meydanında yöresel Telkâri (Gümüş Tel İşlemeciliği) işlemecilerinde serbest zaman vereceğiz. Tarihi Midyat sokaklarında yapacağımız yürüyüş sonrasında yakın zamanda bir müzeye çevrilen Midyat Halk Evi`ne gidiyoruz. İnsanların yerin altına kazdıkları tüneller restore edilerek tünelin bir ucundan diğerine sergilemek amacı ile konulan eski günlük kullanım eşyalarını görüyoruz. Ardından 1612 yıllık bir geleneği ve manastır yaşam tarzını görebileceğimiz Mor Gabriel (Deyr-ul Umur) Manastırına gidiyoruz. Muhteşem taş işçiliği ve görkemiyle gerçekten görülmeye değer bir yapı olan Deyr-ul Umur Manastırı gezimizin sonunda Hasankeyf`e hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi Dicle Nehri manzarası eşliğinde aldıktan sonra Dicle Nehri üzerine kurulacak olan Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan şehirde Yeni Saray, Mescit, Gözetleme Kulesi, Büyük Saray, Zekât Kuyusu, Ulu Cami, Mağaralar gezimizi Kale bölümü kapalı olduğundan panoramik olarak görüp El Rızk Caminin kalan tek parçası eşsiz minaresini geziyoruz. 1116 yılında Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan Tarihi Köprü`yü görüp, Kör Zeynel Türbesini de fotoğrafladıktan sonra gezimizi tamamlıyoruz ve Diyarbakır`a hareket ediyoruz. Anadolu Jet` uçağı ile İzmir’e hareket ediyoruz. Bir başka YENİDENTUR organizasyonunda buluşmak dileğiyle sizlere üzülerek veda ediyoruz.